מציאת הרעיון – איך מוצאים רעיון שירתק אנשים אחרים?

כל דבר גדול מתחיל ברעיון קטן. אותו רעיון הולך ומתעצם והופך להיות רעיון גדול ולעתים אוסף גדול של רעיונות שמהם אפשר ליצור משהו חדש על לכדי קיום. התהליך שבו עובר רעיון משלב היקיצה הראשוני ועד הפיכתו למציאות הוא תהליך ארוך בדרך כלל אולם פרק זה אינו עוסק בהפיכת הרעיון למציאות אלא במציאת ה-רעיון. רעיון שירתק אנשים אחרים, רעיון שיעזור לאנשים אחרים ורעיון שיכול להתממש בקרוב.

מחשב מסלול מחדש – רעיון של מה אנו מחפשים?

ראשית – בואו נסדר את המחשבות שלנו. אנו מחפשים רעיון נכון? רעיון של מה? סטיב ג'ובס לא המציא את המחשב… הוא היה קיים קודם לכן, אבל בצורה של מכונה תעשייתית גדולה – אי אפשר היה להחזיק דבר כזה בכל בית. החזון שלו היה לבנות מחשבים קטנים וקומפקטיים יותר שבכל בית יוכל להיות מחשב. זה היה הרעיון הראשוני שלו… אחר כך התפתח מזה עסק והתפתחו אינספור רעיונות נוספים של מה לעשות עם המחשב והתפתחו גם האייפונים ועוד.

האם אתם מחפשים רעיון למוצר? לעסק? לפיתוח של משהו חדש? האם זה משהו שיכול להיטיב עם האנשים? לפתור בעיות מסוימות? או סתם לצוד נתח שוק מסוים?

איסוף רעיונות ראשוני:

כעת השלב הבא יהיה לאסוף כמה שיותר רעיונות. הכי פשוט זה לקחת דף ועט ולהתחיל לרשום כל מה שעולה לכם בראש. תוכלו לאסוף רעיונות נוספים מאנשים שאתם מכירים וכמובן מהסביבה. הרבה מהרעיונות נמצאים מסביבנו מבלי שאנו שמים לב לכך בכלל. חשבו על תקלות או רעיונות שיכולים לספק מענה לאותן תקלות. קווים מנחים נוספים שיכולים לעזור לכם היא אולי לבחון נישות (נושאים/תחומים) שיש לכם ידע או ניסיון בהם ולראות כיצד תוכלו לשפר את השירותים/המוצרים בתחום זה. תוכלו להכין רשימה של קטגוריות ולבחון את אותן קטגוריות.

סיעור מוחות בצורות שונות:

סיעור מוחות היא דרך נפלאה שעובדת בכל החברות הכי גדולות בעולם שבה הצוות העובדים מקבל הנחיה שלפיה הם צריכים להעלות רעיונות או להרחיב מאגר קיים של רעיונות. יש הרבה מאוד שיטות של סיעור מוחות, לא כולן יתאימו לכם או לנושא אותו אתם רוצים להרחיב. להלן כמה טכניקות מוכרות שמשתמשים בהם מדי יום ברחבי העולם כדי להעלות ולהרחיב רעיונות.

  • שיטת הבועות/הבלונים – מכירים את השיטה שבה רושמים נושא אחד בתוך בועה ואז מוציאים ממנו קווים ובועות נוספות כדי לרשום רעיונות נוספים ובועות נוספות שיוצאות מהם כדי להרחיב אותם. קחו דף, הכינו עיגול באמצע הדף עם הרעיון או הנושא בו אתם רוצים למצוא רעיון והתחילו להרחיב את הרעיון. רשמו את הבעיות והצרכים של הלקוחות וכיצד הרעיון הולך לפתור אותם. רשמו רעיונות משנה שיכולים לשדרג את הרעיון הראשוני.
  • שיטת הפתקים העוברים – בשיטה זו אתם מקבלים כמה חברים/עובדים שלכם בחדר אחד במעגל. אתם מחלקים להם פתקים או דפים שהדפסתם מראש. בחלק העליון של הדף תרשמו את הבעיה או הצורך שאתם רוצים למצוא לו פתרון וכך תוכלו להתקדם לידי גיבוש רעיונות. לדוגמה: אם יש לכם חברה המשווקת בגדים ואתם רוצים להיכנס לשוק חדש של בגדי ים. אתם רוצים לבקש מהעובדים למנות את הבעיות והתלונות של אנשים בנוגע לבגדי ים שונים, מהם הצרכים של האנשים ומה יכולים להיות הפתרונות עבורם. הרעיון הוא שבכל דף או פתק תעלה אופציה שונה ואז אותו פתק יעבור בין כל העובדים/האנשים המשתתפים וכל אחד מהם ירשום פתרון או מענה פרי מחשבתו.
  • מילוי הקירות – בשיטה זו אתם צריכים להדביק דפים או פתקיות על הקירות במשרד/בחדר שבו אתם עושים את סיעור המוחות שלכם. אתם יכולים להיות שם לבד או עם עוד אנשים. להעלות את הנושא לאוויר ולא לצאת מהחדר עד שאתם ממלאים את הפתקים ברעיונות.

חקר שוק והכרת קהל היעד:

כעת, לאחר שביצעתם את שלב איסוף הרעיונות הראשוני אתם רוצים דווקא עכשיו לעשות חקר שוק ולהכיר את קהל היעד שלכם. מדוע לא לעשות זאת לפני כמו הרבה אנשים אחרים שעושים את זה? משום שאתם רוצים להשתמש בכלים יצירתיים ומקצועיים להמצאת רעיונות והרעיונות הכי טובים מגיעים דווקא מאנשים שאינם מלאים בידע או ניסיון בתחום מסוים. כלומר – כאלה שיכולים לחשוב בראש נקי. מרבית הרעיונות שיעלו אולי יהיו דברים שכבר קיימים, אולם חלק מהם יכולים להיות דברים חדשים ואפילו כאלה ששווים הרבה.

שלב העריכה והסינון הסופי:

השלב הסופי יהיה שלב הסינון. אחרי שהעלינו רעיונות, אחרי שהרחבנו אותם ואחרי שהכרנו יותר לעומק את השוק ואת קהל היעד אנו מבינים כעת את הצרכים של הקהל ואת המענה שאנו צריכים לספק לו. נסנן תחילה את הרעיונות שכבר קיימים בשוק ואת אלה שהעלויות שלהם אינן תואמות את התקציב שלנו או התקציב שאנו יכולים לגייס לטובת ההגשמה שלהם. לאחר מכן נסנן את הרעיונות הדורשים משאבים שאין לנו אפשרות להגיע אליהם ונישאר לבסוף עם הרעיונות שאנו הכי מאמינים בהם ונעשה כל מה שצריך כדי להגשים אותם. השלב הבא יהיה להתחיל לגרום להם לקרות.

תלמדו עוד:

להתייחס לכסף בדרך חדשה ורווחית

להתייחס לכסף בדרך חדשה ורווחית

מה אתם עושים עם הכסף שאתם מרוויחים? מנסים לסגור את החודש? חוסכים לעת צרה? בעולם התובעני שלנו כסף הוא תמיד הבעיה, או

כתיבת תגובה